Empirowy pasjans – Waldemar Łysiak 1/2 [Audiobook PL]

Jeżeli kiedyś ten audiobook zniknął z YouTube z jakiegokolwiek kanału, to proszę, napisz mi o tym w komentarzu, z góry dziękuję.

Autor wprowadza czytelnika w fascynujący świat epoki napoleońskiej. Szkicuje siedemnaście frapujących portretów z tej epoki, a jego drogi wiodą przez zdarzenia nie do końca wyjaśnione oraz fakty zręcznie przesłonięte manipulacjami historyków dopasowujących je do swych politycznych poglądów. „Empirowy pasjans” jest więc książką w pełnym tego słowa znaczeniu odkrywczą.
Książka opowiada o państwie Napoleona i o ludziach, którzy tworzą ten fascynujący aparat. Podzielona jest rozdziałami wedle talii kart; dlatego najpierw występują Asy – najważniejsze postacie cesarstwa. Asem trefl jest odpowiedzialny za policję Fouché, As kier to Schulmeister – agent do zadań specjalnych, potem pojawia się As pik – słynny korsarz Surcouf, a ostatnim Asem jest detektyw Vidocq. W następnym rozdziale Łysiak przedstawia wrogów i sprzymierzeńców imperium zamieszkałych na orientalnym Wschodzie oraz królów państw podbitych przez Bonapartego – w kolejności: Król pik – Murad-bej, Król karo – Tipu-Sahib, Król kier – Selim III, Król trefl – Ali Tebelen. Część trzecia poświęcona jest damom, które wpłynęły na losy epoki – Damą pik jest zafascynowana orientem Estera Stanhope, trefl to wróżka Lenormand, Damą karo jest piękna pani Récamier, a Dama kier to sama siostra Napoleona – Pauletta Borghese. Następną częścią jest opis waletów – dowódców i bliskich cesarza; poprzez ich sylwetki autor ukazuje samego Bonapartego, jego słabości, dążenia i rys historyczny bitew oraz polityki. Waletem karo jest Cambronne, Walet pik to dzielny Michael Ney, Waletem kier jest tajemniczy Piątkowski, a Walet trefl to morderca Montholon. W ostatnim rozdziale Łysiak stara się przedstawić najważniejsze tajemnice życia Napoleona – zagadki nierozwikłane do dziś. Książka ilustruje nam nie tylko dzieje wielkiego przywódcy, ale pokazuje rolę jednostki i jej wpływ na kształt historii – często za pomocą anegdot i szczegółów z życia bohaterów.