Minimalizm (styl życia slowlife) – Leo Babauta – audiobook po polsku

Minimalizm jako styl życia (slowlife).

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w każdym z nas drzemie ukryty minimalista. Nie wierzysz? Cofnij się zatem do czasów niemowlęcia i zastanów nad tym, co tak naprawdę było ci potrzebne do szczęścia…

Schronienie, ciepło, ubranie, pokarm i miłość rodziców — to wszystko wystarczyło, byś całymi dniami cieszył się życiem.

Paradoksalnie, im człowiek staje się starszy, tym bardziej rozbudowuje się powyższa krótka lista. Dziś potrzebujemy dodatkowo samochodów, komórek, komputerów, internetu, telewizora, całej garderoby, rożnych perfum i setek jeszcze innych rzeczy, by być „szczęśliwymi”. Ale czy na pewno?

Żyjemy w świecie, w którym codziennie kreowane są sztuczne potrzeby, a specjaliści od marketingu, poprzez agresywną reklamę, starają się je nam podsuwać pod nos.

Jednej, dwóm, pięciu, dziesięciu, może nawet stu reklamom jesteśmy się w stanie oprzeć… Ale nie tysiącom, na które codziennie jesteśmy wystawiani.

Każdego dnia wzbudza się w nas fałszywą potrzebę posiadania czegoś, co jest nam zupełnie zbędne. Dla zrealizowania tych potrzeb jesteśmy w stanie pracować więcej, wpędzać się w długi, zaniedbywać relacje z bliskimi oraz tracić zdrowie, a w konsekwencji… trwonić nasze życie.

Czy chcesz stracić swoje życie w ten sposób? Goniąc za kolejnymi „błyskotkami”? Nieustannie konsumując?

Mam nadzieję, że nie, ponieważ nie warto.

Odpowiedzią na konsumpcyjny styl życia jest filozofia minimalistyczna, której esencją jest zrobienie miejsca w swoim życiu na to, co prawdziwie ważne, przez usunięcie z niego wszystkiego, co zbędne.

Być może wydaje ci się, że ta myśl przewodnia brzmi prosto, ale stoi za nią niesamowita ilość korzyści, dzięki którym twoje życie będzie pełniejsze, a ty — szczęśliwszy. Więcej wolnego czasu, więcej przestrzeni, zdrowszy tryb życia, mniej zobowiązań, mniej bałaganu, wydajniejsza praca, uporządkowanie finansów, poprawa relacji z bliskimi — to tylko kilka istotnych profitów, które będziesz w stanie zyskać dzięki lekturze książki Lea Babauty, do czego serdecznie cię zachęcam.

Paweł Kata – tłumacz

Ta książka to nie poradnik typu „najpierw zrób to, potem to, a potem jeszcze to”, który poprowadzi cię za rączkę od początku do końca. Jest to raczej kompendium praktycznych przewodników, które pomogą ci się swobodniej poruszać po różnych sferach filozofii minimalistycznej.

To podejście spowodowane jest tym, że nie ma jedynej słusznej drogi do osiągnięcia pełnego minimalizmu — twoja z pewnością będzie różniła się od mojej — i właśnie dlatego nie można tego tematu potraktować jak przepisu na ciasto.

Czym jest minimalistyczne życie?

Życie minimalisty pozbawione jest wszystkiego, co zbędne, by zrobić miejsce na to, co uwielbiasz i co sprawia ci przyjemność.

To pozbycie się wszystkiego, co powoduje w życiu szeroko pojęte zatłoczenie, dzięki czemu osiągniesz stan spokoju, wolności i lekkości.

Prawdziwy minimalista powstrzymuje się od filozofii posiadania, rezygnując z gromadzenia rzeczy, konsumowania, robienia zakupów. Wie, że „większe” wcale nie musi oznaczać „lepsze”. Skupia się na idei posiadania mniej, życiu w zadowoleniu z rzeczy, które już posiada, i czynieniu tego, co daje mu prawdziwe szczęście.

Minimalista zdaje sobie sprawę z tego, że pozyskiwanie nowych rzeczy na dłuższą metę wcale nie czyni nikogo szczęśliwym; że większe zarobki i bogactwo przedmiotów są bez znaczenia; że życie w biegu, wypełnione pozornym stanem bycia zajętym, to coś, czego należy unikać.

Minimalista najbardziej ceni jakość, a nie ilość — w każdej postaci.

Kupowanie wielu rzeczy, nieustanne podróżowanie, imprezowanie i wydawanie pieniędzy na różne rozrywki, bezmyślne oglądanie telewizji, pozwalanie na to, by być bombardowanym setkami reklam… Są tacy ludzie, którzy z tego czerpią przyjemność oraz w tym poszukują szczęścia.

Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.

Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania.

Zapraszamy do posłuchania niniejszego fragmentu jak i też kupna pełnej wersji książki:

http://www.zlotemysli.pl/prod/12473/minimalizm-leo-babauta.html

Zespół Złotych Myśli